فصل سوم: اثرات درمانى حجامت‏
سپتامبر 27, 2012
انار و خواص آن
سپتامبر 28, 2012
نمایش همه

موی و بیماریهای آن

پیدایش مو در بعضی جاها برای زینت و در بعضی جاها برای حفاظت است و در جائی برای هر دو با کمی توجه می توان دریافت که موها در جائی از بدن مرتبا بزرگ می شوند و در جائی کوچک و کم رشد باقی می مانند در صورتی که همه از یک غذا از یک بدن و از یک شریان خونی تغذیه می شوند.

زیزش قطعه ای مو ( مولیسک )

این بیماری به دارالثعلب مشهور است و بیشتر دامنگیر موهای سرو ریش می گردد و گاهی ابروها را نیز فرا مگیرد، علت اصلی این ریزش مو به علت دخالت ویروسها و کم شدن تغذیه ناگهانی قسمتی از بدن، اما علل اصلی آن هنوز مجهول است.

درمان:

پاکسازی بدن از مواد بلغمی 2 درمان با دستورات زیر.

تربد 5 گرم، غاریقون 5 گرم هر دو را نرم کوبیده چهار قسمت کرده و چهار روز صبح ناشتا یک قسمت از آن را میل نمایند بعد از آن درمان زیر را به کار برند تخم ترب 15 گرم، تخم شبت 10 گرم، ریشه ایراسا 20 گرم همه را نرم کوبیده 10 روز صبح ناشتا با عسل میل نمایند و در خلال آن ماء الاصول و گل قند خورند.

برای درمان موضعی اول بایستی محل ریزش مو را با یک چارچه خشن خوب ماساژ داده یا به وسیله یک قطعه پیاز عنصل یا سیر محل ریزش مو را ماساژ داده تا سرخ شود بعد از نسخه زیر استفاده نمایند.

نسخه:

صمغ عربی 10 گرم سداب 10 گرم خردل 5 گرم آسیاب کرده در یک استکان زهره ( صفرای گاو ) ریخته بمالند.

نسخه مولیسک دیگر

محل ریزش مو را با جوشانده آب گل زوفا و آب خرفه ماساژ دهند، سپس از داروی زیر بمالند.

پیاز عنصل 5 گرم خردل 5/2 گرم آسیاب کرده در نصف لیوان سرکه حل کرده روزی سه مرتبه بمالند.

نسخه:

سیر 5 گرم عاقرقرحا 5 گرم آسیاب کرده با زهره گاو بمالند.

نسخه:

فرفیون و سیر از هر کدام 5 گرم آسیاب کرده با زهره گاو بمالند.

نسخه:

حبة الخضرا (بن) . پوست فندق از هر کدام 10 گرم بسوزانند و با 5 گرم پودر پیاز عنصل و نصف استکان روغن بادام تلخ آمیخته بمالند.

موهای نازکی که می روید، چون قدرت و توانائی زیستن را ندارند بایستی تراشیده تا موهای بعدی که می روید قویتر شود.

اگرمزاج صفراوی باشد محل ریزش مو مثل مو مرغ پوست کنده نمایان می شود این حالت را می توان به وسیله ترکیبات هلیله زرد پاکسازی نمود.

شربت لیمو، شربت انار شربت سیب مفید است و باید محل ریزش مو را با سرکه بشویند، روغن گل و سرکه مخلوط کرده بمالند برای از بین بردن عاملی که باعث بیماری شده است 5 گرم گوگرد زرد را در نصف استکان روغن زیتون ریخته روزی دو سه مرتبه محل ریزش مو را ماساژ دهند، یا فندق را سوزانده در سرکه کهنه حل کرده بمالند یا بادام را با پوست سوزانده چنین کنند، واگر بعد از مدتی موها نروئیدند، لادن را در روغن کنجد حل کرده بمالند و یا درمنه را سوزانده با کف دریا و مازو با روغن مورد آمیخته بمالند و سر را روزانه با سبوس گندم یا برنج و گل خطمی جوشانده شده بشویند.

و یا اینکه با جوشانده برگ بید محل را شستشو دهند و یا اینکه از جوشانده برگ چغندر و سبوس استفاده شود یا سیر را کوبیده در سرکه ریخته مثل خمیر به محل ریزش مو ضماد نمایند اگر مزاج بیمار سوداوی باشد با پاکسازی بدن از سودا کوشند سپس اسطوخدوس 5 گرم را با یک لیوان آب جوشانده و صاف کرده و سپس افتیمون 5 گرم آسیاب کرده روی جوشانده پاشیده و پس از ساعتی 7 روز صبح ناشتا به صورت خوراکی میل کنند.

دستورات گذشته چه مالیدنیها و چه شستشو به کار می رود در اینجا مورد مصرف دارد اگر طبع بیمار دموی باشد پس از فصد و خون گیری، شربت عناب و شربت انار و آب لیمو دهند، یکی از دانشمندان معتقد است که در مزاجهای دموی اول خون گیری و بعد خوشانده خیار شنبر و سپس ایارج فیقرا مفیدتر است، در مزاجهای صفراوی اول جوشانده هلیله و بعد از آن ایارج فیقرا و در سوداوی، اول دم کرده افتیمون و پس از آن ایارج فیقرا و در بلغمی مزاج اول پاکسازی بدن ازبلغم بعد ایارج فیقرا.

http://hakimabbas.blogfa.com/post-70.aspx

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای پرسش و پاسخ به کانال و گروه ما بپیوندیدindex
})